Účtovníctvo online, ako si ho vybrať?

Účtovníctvo online sa stáva čoraz relevantnejším v dobe digitalizácie a narastajúceho využívania cloudových riešení, ktoré umožňujú prístup k finančným údajom kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Stali ste sa podnikateľom alebo nad podnikaním rozmýšľate? Viete, že budete potrebovať, niekoho, kto sa postará o vaše ekonomické záležitosti. Či už máte živnosť, alebo s.r.o. vzťahujú sa na vás povinnosti, od ktorých vás účtovník vie odbremeniť.

Keď máte svoju vlastnú s.r.o., vzťahuje sa na vás povinnosť viesť podvojné účtovníctvo. To znamená, že musíte každú ekonomickú operáciu zaznamenať v dvoch proti sebe stojacich syntetických účtoch. Tieto operácie sa zaznamenávajú v tzv. účtovných knihách. Na základe podvojného účtovníctva sa tvorí účtovná závierka a daňové priznania. Ako podnikateľ máte totiž povinnosť podať raz do roka podať daňové priznanie a účtovnú závierku na daňový úrad. A to aj vtedy, ak vaša s.r.o. danom roku nevykonávala žiadnu činnosť!

V prípade živnostníkov je to jednoduchšie. Živnostník nemusí viesť (zložité) podvojné účtovníctvo. Môže viesť jednoduché účtovníctvo, daňovú evidenciu, alebo nemusí účtovníctvo viesť vôbec. Živnostník nemusí viesť účtovníctvo vôbec ak si uplatňuje tzv. (fiktívne) paušálne výdavky do 60 % svojich príjmov. To znamená, že ak máte za rok príjem 20 000 €, môžete si z toho 12 000 € dať do nákladov. Aj keď vaše reálne náklady boli nulové.

Pozor! Ak si uplatňujete paušálne výdavky, nemôžete si k nim prirátať reálne výdavky. Teda uplatnenie paušálnych výdavkov sa oplatí len vtedy ak vaše reálne výdavky nie sú vyššie ako 60 % z vašich príjmov. Pri uplatnení reálnych výdavkov však musíte viesť aspoň daňovú evidenciu. V praxi si ale drvivá väčšina živnostníkov uplatňuje paušálne výdavky. Bez ohľadu na to, či si paušálne výdavky uplatňujete alebo neuplatňujete, ste povinný každý rok podať daňovému úradu daňové priznanie.

Či už ste živnostníkom, alebo máte vlastnú s.r.o., odporúčame vybrať si účtovníka, ktorý sa postará o spomínané finančné povinnosti. Samozrejme, že každý z nás chce účtovníka, ktorý je spoľahlivý, šikovný a umožní nám platiť najnižšie dane. Nižšie preto uvádzame niekoľko indikátorov, ktoré vám pomôžu dopracovať sa k spoľahlivému účtovníkovi:

  1. Vzdelanie a prax. Toto je každému jasné, no ideálne hľadáte niekoho kto má vysokoškolské vzdelanie a skúsenosti. Je totiž dosť rozdiel rozumieť tomu ako účtovníctvo funguje a ako ho implementovať do praxe.
  2. Proklientsky prístup. Je naozaj dôležité vybrať si účtovníka, ktorý vie a chce rozumieť vaším problémom. Spoľahlivý účtovník sa zaujíma o váš ekonomický stav a ideálne vám aj poradí najlepšie riešenie.
  3. Technická zdatnosť. V dnešnej dobe je digitalizácia obrovským katalyzátorom podnikania vrátane účtovníctva. Chcete niekoho, kto má svoje procesy efektívne nastavené, aby ideálne vedel spracovávať účtovníctvo rýchlo, presne a bol flexibilný prijímať a spracovať vaše doklady elektronicky.
  4. Recenzie. Účtovníctvo je služba ako každá iná. Preto je dobré overiť si účtovníkovu dôveryhodnosť na základe jeho referencií.
  5. Cena a ich transparentnosť. Toto uvádzame ako posledné z jediného dôvodu. Primeraná cena je samozrejme dôležitá. Najlacnejší účtovník však často býva na úkor vyššie uvedených vlastností. Prehnané šetrenie sa v konečnom dôsledku môže obrátiť proti vám v podobe platenia vyšších daní, alebo zbytočných pokút. Na druhej strane by však malo byť obom stranám jasné koľko bude služba stáť. Seriózny účtovník by teda nemal mať problém vopred ukázať jeho cenník alebo pripraviť cenovú ponuku na mieru pre vás.

Rovnako ako v prípade dobrého právnika, dobrý účtovník je na nezaplatenie. Zbaví vás zbytočnej administratívy a ušetrí vám peniaze. Ak chcete niekoho, kto má okrem účtovníctva, skúsenosti a vzdelanie v oblasti obchodného a daňového práva, objednajte si u nás službu účtovníctvo online.

Späť na články