Prevod obchodného podielu a účinnosť tohto prevodu

Prevod obchodného podielu je jednou z najbežnejších zmien v s.r.o. Môže však mať rôzne formy, ktoré majú svoje špecifiká ako napríklad: Prevod celého obchodného podielu, prevod časti obchodného podielu, prevod menšinového obchodného podielu, väčšinového obchodného podielu, prevod obchodného podielu na právnickú osobu a pod.

Jednou z najpodstatnejších zmien v oblasti práva obchodných spoločností za posledné roky je opätovné zavedenie deklaratórneho (osvedčujúceho) účinku zápisu prevodu obchodného do obchodného registra. Zjednodušene to znamená, že v prípade ak prevádzate obchodný podiel alebo ho nadobúdate, nadobúda tento úkon účinnosť už podpisom zmluvy o prevode obchodného podielu a nie je potrebné čakať na zápis tejto zmeny do obchodného registra!

To je zásadná zmena oproti právnemu stavu platnému do 16.07.2022, ktorý prevodu obchodného podielu priznával len čiastočný deklaratórny účinok. Konkrétne mal deklaratórny účinok len prevod menšinového obchodného podielu. Vzhľadom na to, že menšinový obchodný podiel bol definovaný ako podiel vo veľkosti maximálne 49 %, v praxi mala deklaratórny účinok len malá časť prevodov obchodných podielov(vzhľadom na to, že najbežnejšie sa prevádzajú 100 % alebo 50 % obchodné podiely). Prevod väčšinových obchodných podielov (vo veľkosti aspoň 50 % a viac) mal teda konštitutívne (právotvorné) účinky. To znamenalo, že na to, aby prevod obchodného podielu nadobudol účinnosť bolo vždy potrebné čakať na zápis do obchodného registra!

To jednoznačne oslabovalo princíp právnej istoty a nepriamo aj podnikateľské prostredie na Slovensku. Znamenalo to totiž, že ak niekto kupoval firmu alebo podiel v nej, na to, aby sa oficiálne stal jej vlastníkom musel čakať až do doby kým ho súd zapísal do obchodného registra, čo preňho zvyšovalo rizikoodďaľovalo okamih, kedy mohol začať podnikať. Tieto skutočnosti v spojení s nedodržiavaním lehôt na zápis do obchodného registra jednotlivými súdmi (najmä v rokoch 2019 – 2022), ktoré vedú obchodný register jednoznačne škodili podnikateľskému prostrediu na Slovensku.

Tomu všetkému je však s účinnosťou od 17.07.2022 koniec, vďaka čomu sú teda prevody obchodného podielu účinné okamžite po overení podpisov na zmluve o prevode obchodného podielu (pre istotu pripomíname, že samotná zmluva o prevode obchodného podielu nestačí a v 99 % prípadoch je potrebné aj udelenie súhlasu valného zhromaždenia alebo jediného spoločníka s prevodom obchodného podielu)! 

Prevody obchodných podielov sú teda rýchlejšie a podobné ako v západných ekonomikách (paradoxom je, že do roku 2012 aj v SR prevody obchodných podielov mali deklaratórny účinok, čo však bolo zmenené novelou Obchodného zákonníka s účinnosťou od 01.10.2012, v dôvodovej správe bola táto zmena zdôvodnená tým, že deklaratórny účinok sťažoval priebeh a ukončenie niektorých daňových kontrol čo považujeme za opodstatnený dôvod, avšak nie natoľko vážny, aby naňho „doplácali“ všetci podnikatelia). Zároveň bola s účinnosťou od 17.07.2022 prijatá ešte jedna pomerne dôležitá zmena súvisiaca s témou tohto článku – prevádzajúci alebo nadobúdateľ môže byť daňovým dlžníkom (čo pri prvom prečítaní nemusí znieť práve „lichotivo“), avšak stále platí, že prevádzajúci ani nadobúdateľ nemôže mať exekúciu.Zo skúseností vieme, že absolútna väčšina „nepoctivých“ osôb, ktoré sú viac, či menej úmyselne daňovými dlžníkmi má aj exekúciu. Takéto zníženie byrokracie teda pomohlo najmä pri prevodoch obchodného podielu, keď je prevádzajúci alebo nadobúdateľ daňovým dlžníkom z dôvodu svojej nepozornosti a len na krátky – obmedzený čas. Podrobnejšie sme sa tejto téme venovali v tomto článku na našom blogu.

Ako ste si mohli prečítať, štát v posledných rokoch prevod obchodného podielu o niečo zjednodušil a vypočul tým volanie mnohých členov podnikateľskej obce alebo tých, ktorí o podnikaní uvažujú. 

V prípade ak máte záujem o túto službu, zabezpečíme vám už do 24 hodín prevod obchodného podielu.

Späť na články