Čo je potrebné na prepis sro?

Prepis sro je bežnou potrebou pri podnikaní, ktoré so sebou prináša veľa rôznorodých situácií. Potreba prepisu firmy môže byť výsledkom úspechu v podnikaní v prípade úspešného odpredaju zabehnutej firmy, ale rovnako aj výsledkom neúspechu firmy, keď sa mnohí podnikatelia „zbavujú“ nepotrebnej alebo pre nich nevyhovujúcej (napríklad aj zadlženej) firmy.

Počet dokladov alebo údajov, ktoré sú k prepisu sro potrebné sa v posledných rokoch dynamicky menil. V minulosti bolo ku každému prepisu potrebné prikladať súhlas správcu dane (daňového úradu) s takýmto prepisom. Následne prišlo zjednodušenie vo forme, že sa k prepisu prikladalo len čestné vyhlásenie potvrdzujúce, že prevádzajúci ani nadobúdateľ nie je daňovým dlžníkom a v prípade ak prevádzajúci alebo nadobúdateľ bol daňovým dlžníkom, tak musel priložiť súhlas správcu dane. Toto riešenie sme považovali za trochu „nadbytočné“, keďže pravdivosť tohto vyhlásenia vždy preveroval súd, ktorý zmenu zapisoval do obchodného registra a aj v prípade ak sa ukázalo, že toto vyhlásenie nebolo pravdivé, neukladala sa osobe, ktorá vo vyhlásení klamala žiadna sankcia. Vzhľadom na tento postup sme zastávali názor, že by bolo jednoduchšie / menej byrokratické ak by súd tieto vyhlásenia vôbec nevyžadoval a len by vo svojej databáze preveroval, či prevádzajúci alebo nadobúdateľ firmy alebo jej časti nie je dlžníkom na dani.

V súčasnosti však nič z vyššie uvedeného nie je potrebné, čo znamená, že prepis sro je najjednoduchší ako kedy bol a zároveň sú podmienky na jeho vykonanie najmenej prísne. V súčasnosti teda platí, že k prepisu firmy postačujú údaje prevádzajúceho a nadobúdateľa a doloženie potrebných dokumentov k zápisu tejto zmeny do obchodného registra. Zrejme správne tušíte, že podľa súčasnej platnej právnej úpravy je možné, aby prevádzajúci alebo nadobúdateľ bol daňovým dlžníkom, čo môžete považovať za nelogické. Na druhej strane však treba doplniť, že stále platí, že prevádzajúci ani nadobúdateľ nemôže mať exekúciu. Zo skúseností vieme, že absolútna väčšina „nepoctivých“ osôb, ktoré sú viac, či menej úmyselne daňovými dlžníkmi má aj exekúciu. Takéto zníženie byrokracie teda pomohlo skôr pri prepisoch firiem, keď sa prevádzajúci alebo nadobúdateľ stal daňovým dlžníkom pre svoju nepozornosť a len na kratší – obmedzený čas. 

V súčasnosti sú teda k prepisu sro potrebné minimálne 2 alebo 3 prílohy:

Prvou z nich je zmluva o prevode obchodného podielu (alebo len jeho časti) medzi prevádzajúcim a nadobúdateľom. Podpisy obidvoch strán na tejto zmluve musia byť overené u notára alebo na matrike.

Druhou je zápisnica z valného zhromaždenia, v ktorej udelí valné zhromaždenie súhlas s prevodom obchodného podielu (alebo jeho časti). Respektíve, ak má firma len 1 spoločníka (majiteľa), zápisnicu z valného zhromaždenia nahrádza rozhodnutie jediného spoločníka. Podpis predsedu valného zhromaždenia alebo jediného spoločníka musí byť rovnako overený. 

(Pozn.: Pre úplnosť uvádzame, že v spoločenskej zmluve (zakladateľskej listine) môže byť stanovené, že na prevod obchodného podielu nie je potrebný súhlas valného zhromaždenia, avšak v 99 % prípadoch to stanovené nie je a tento súhlas je potrebný.)

Treťou prílohou (ktorá sa však prikladá len v prípade ak bude mať firma po uskutočnení prevodu len 1 spoločníka) je vyhlásenie jediného spoločníka, v ktorom musí nadobúdateľ vyhlásiť, že nie je jediným spoločníkom (majiteľom) vo viac ako dvoch iných firmách. Podľa zákona je totiž z dôvodu zákazu reťazenia firiem môžné vlastniť maximálne 3 jednoosobové sro.

Prepis firmy je v súčasnosti o niečo jednoduchší ako v minulosti, stále sa však jedná o pomerne komplikovaný proces, ktorý má v závislosti od konkrétnej situácie a firmy svoje špecifiká. V prípade ak máte záujem, aby sme vám vypracovali všetky potrebné dokumenty a celý tento proces vybavili za vás už do 24 hodín, využite našu službu prepis sro.