5 dôvodov, prečo sa oplatí založenie občianskeho združenia

Založenie občianskeho združenia je pomerne žiadanou službou, čo potvrdzujú aj štatistiky z registra mimovládnych neziskových organizácií. Spomedzi 16 právnych foriem, ktoré môžu mať subjekty, ktoré sa do tohto registra zapisujú tvoria občianske združenia viac ako dve tretiny zo všetkých zápisov (cca. 67,5 %). Aj toto je nepochybne dôkazom toho, že občianske združenia sú často využívané, či už podnikateľmi, ale aj „bežnými“ občanmi.

V tomto článku sa pokúsime uviesť 5 najčastejších dôvodov, ktoré z praxe evidujeme ako kľúčové pre to, aby ste sa rozhodli založiť si občianske združenie aj vy!

1) Jednoduchý proces založenia / vzniku

Občianske združenie je právnická osoba (podobne ako napríklad s.r.o.), avšak proces zloženia (vzniku) je v porovnaní so založením iných typov právnických osôb najjednoduchší. Vždy to však závisí od zložitosti riadiacej štruktúry združenia, avšak v 95 % prípadoch stačí k založeniu vypracovať 3 dokumenty (Návrh na registráciu / stanovy / splnomocnenie) a overiť 1 podpis u notár alebo na matrike.

2) Možnosť prijímania členských príspevkov, 2% z daní a rôznych dotácii a grantov

Jednou z výhod, ktoré má občianske združenie je to, že môže prijímať členské príspevky, ktoré dokonca môžu byť oslobodené od dane! Častou motiváciou k založeniu občianskeho združenia je aj to, že môže (na rozdiel od iných právnických osôb) prijímať 2 % z daní. V neposlednom rade môže byť dôvodom pre založenie skutočnosť, že mnoho dotácií a grantov je dostupných len pre občianske združenia alebo neziskové organizácie, vďaka čomu môžete získať úplne nové zdroje financovania!

3) Občianske združenie je daňovo zvýhodnené

Tento bod súvisí s predchádzajúcim bodom, nakoľko jedným z daňových zvýhodnení občianskeho združenia je oslobodenie členských príspevkov od dane z príjmu (v prípade, že sú členské príspevky uvedené v stanovách ako zdroj príjmov). Ďalšou dôležitou „výnimkou“, ktorú môže občianske združenie využívať je oslobodenie príjmov združenia z činnosti, na ktorej účel združenie vzniklo (musí byť uvedená v stanovách). Príspevky z 2% z daní sú rovnako od dane z príjmov oslobodené! 

4) Je nápomocné ak chcete anonymne vlastniť s.r.o.

Často využívanou „výhodou“ občianskeho združenia je, že môže byť (aj jediným) spoločníkom v s.r.o. Vďaka tomu je možné „zakryť“ vlastnícku štruktúru firmy, keďže v registri občiankskych združení (registri mimovládnych neziskových organizácií) je verejne prístupný len údaj o štatutárnom orgáne (riaditeľovi / predsedovi) občianskeho združenia.

5) Môže podnikať

V praxi evidujeme akýsi „mýtus“ rozšírený najmä medzi laickou verejnosťou, ktorým je to, že občianske združenie nemôže podnikať. Nie je to však pravda! Každé občianske združenie môže podnikať. Presné požiadavky však závisia od typu podnikateľskej činnosti, ktorú chcete vykonávať (k výkonu niektorých činností bude potrebné požiadať o vydanie živnostenského oprávnenia pre občianske združenie).

Ako sme uviedli, občianske združenia majú mnoho výhod. V prípade ak vás tento článok presvedčil alebo ste už aj pred jeho čítaním boli presvedčený/á, využite našu službu založenie občianskeho združenia s podaním do 24 hodín!

Späť na články